Arbejdsmarkedsoverblik 2. halvår 2009
Arbejdsmarkedsoverblik 2. halvår 2009
/Billede: Publikationens forside/
Resumé: Som et led i overvågningen af arbejdsmarkedet udarbejder de fire beskæftigelsesregioner hvert halve år en Arbejdsmarkedsbalance, der på stillingsbetegnelsesniveau viser forholdet mellem udbuddet og efterspørgslen efter arbejdskraft i beskæftigelsesregionen. Denne publikation giver et samlet overblik over Arbejdsmarkedsbalancen i hver af de fire beskæftigelsesregioner.
Kolofon
Titel: Arbejdsmarkedsoverblik 2. halvår 2009
Forfatter: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Udgiver: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Ansvarlig institution: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Copyright: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Anden bidragyder: Rosendahls Schultz-Grafisk (Web),
Emneord: Arbejdsmarked, Arbejdsmarkedsoverblik, 2009
Resumé:
Som et led i overvågningen af arbejdsmarkedet udarbejder de fire beskæftigelsesregioner hvert halve år en Arbejdsmarkedsbalance, der på stillingsbetegnelsesniveau viser forholdet mellem udbuddet og efterspørgslen efter arbejdskraft i beskæftigelsesregionen. Denne publikation giver et samlet overblik over Arbejdsmarkedsbalancen i hver af de fire beskæftigelsesregioner.
Sprog: dansk
Version: 1.0
URL: http://www.ams.dk/
Dato: 2010-04-06
Format: html; gif; jpeg; pdf; css
Inventarliste: pub08-12.htm, ams.css, get_adobe_reader.gif, s08.gif, s09.gif
Publikationen kan fås ved henvendelse til:
Arbejdsmarkedsstyrelsen
Holmens Kanal 20
Postboks 2150
DK-1016 København K
Telefon 35 28 81 00
Fax 35 36 24 11
E-mail: ams@ams.dk
OVERBLIK OVER ARBEJDSMARKEDET
i hele landet
Efter flere år med højkonjunktur, rekordhøj beskæftigelse og lav ledighed er situationen på det danske arbejdsmarked forandret. Siden den seneste rekrutteringsundersøgelse og Arbejdsmarkedsbalancen fra december 2008 har forandringer præget arbejdsmarkedet. Det har både givet sig til udtryk i markant færre forgæves rekrutteringer og ændringer i fordelingen af stillingsbetegnelser i Arbejdsmarkedsbalancen.
Antallet af forgæves rekrutteringer er faldet fra 39.000 i 1. halvår 2008 til 8.000 i 1. halvår 2009. Af samme årsag er flere stillingsbetegnelser i Arbejdsmarkedsbalancen flyttet fra rigtig gode jobmuligheder til gode eller mindre gode jobmuligheder. Alligevel er ca. 70 procent af alle stillingsbetegnelser stadig inden for kategorierne enten gode eller rigtig gode jobmuligheder.
De regionale arbejdsmarkedsbalancer viser, at særligt stillinger inden for social- og sundhedsvæsenet samt handel- og servicefag er præget af gode eller rigtig gode jobmuligheder. Men der er også mange stillinger fra andre brancher, hvor der stadig er gode jobmuligheder.
Beskæftigelsesregionernes prognoser viser, at der forventes et kraftigt fald beskæftigelsen fra 4. kvartal 2008 frem til 4. kvartal 2010. Faldet i beskæftigelsen vil ramme stort set alle brancher med undtagelse af enkelte typisk offentlige brancher.
Ledigheden er allerede steget kraftigt, og det er i særlig grad gået ud over bestemte akasser så som Faglig Fælles A-kasse (3F) og byggefagenes a-kasse. Desuden er særligt mændene og unge mennesker ramt. Ledighedsprognosen viser, at ledigheden forsat vil stige frem til 1. kvartal 2010. Ledighedsstigningerne vil dog ramme anderledes end tidligere. Eksempelvis ventes stigninger i de primært offentlige brancher, og kvinderne ventes at blive ramt mere end mændene. De unge vil dog stadig blive hårdest ramt af den stigende ledighed.
Som et led i overvågningen af arbejdsmarkedet udarbejder de fire beskæftigelsesregioner hvert halve år en Arbejdsmarkedsbalance, der på stillingsbetegnelsesniveau viser forholdet mellem udbuddet og efterspørgslen efter arbejdskraft i beskæftigelsesregionen. Denne publikation giver et samlet overblik over Arbejdsmarkedsbalancen i hver af de fire beskæftigelsesregioner.
ARBEJDSMARKEDSBALANCEN OG REKRUTTERING
Den aktuelle Arbejdsmarkedsbalance
Arbejdsmarkedsbalancen består af fem forskellige kategorier, der angiver forskellige stillingsbetegnelsers jobmuligheder. Ca. 1.100 stillingsbetegnelser fordeles på kategorierne. Se Arbejdsmarkedsbalancen i tabel 1.
TABEL 1. OVERSIGT OVER ARBEJDSMARKEDSBALANCENS FEM KATEGORIER
| Arbejdsmarkedsbalancen |
Mindre gode job-
muligheder |
Gode jobmulig-
heder |
Rigtig gode jobmuligheder |
Der er balance
mellem udbud og
efterspørgsel efter
arbejdskraft, en vis
ledighed og
en lav jobomsæt-
ning |
Der er balance
mellem udbud og
efterspørgsel efter
arbejdskraft, en
forholdsvis lav
ledighed og en høj
jobomsætning |
Paradoks-
problemer |
Mangel på ar
bejdskraft |
Tværgående, strukturel
mangel på arbejdskraft |
Der er særligt omfangsrige
problemer med at rekruttere
medarbejdere, og ledigheden
er ekstraordinært lav |
Der er problemer
med at rekruttere
medarbejdere
samtidig med, at
ledigheden er høj |
Der er problemer
med at rekruttere
medarbejdere
samtidig med, at
ledigheden er lav. |
Kilde: Arbejdsmarkedsstyrelsen
De første to kategorier i Arbejdsmarkedsbalancen er: ”Mindre gode jobmuligheder” og ”Gode jobmuligheder”. Fælles for disse to kategorier er, at virksomhederne ikke har rekrutteret forgæves til stillingerne i kategorien. De tre sidste kategorier i Arbejdsmarkedsbalancen er: ”Paradoksproblemer”, ”Mangel på arbejdskraft” og ”Tværgående og strukturel mangel på arbejdskraft”. Fælles for disse kategorier er, at de danske virksomheder i 1. halvår af 2009 har rekrutteret forgæves til de stillinger, som befinder sig i kategorierne. I 1. halvår af 2009 rekrutterede virksomhederne i Danmark forgæves til ca. 8.000 stillinger på landsplan.
Tabel 2 viser de 10 væsentligste stillinger i hver beskæftigelsesregion med størst mangel på arbejdskraft under kategorien: ”Tværgående og strukturel mangel på arbejdskraft” i Arbejdsmarkedsbalancen. Denne kategori indeholder stillinger karakteriseret af særligt omfangsrige rekrutteringsproblemer og en ekstraordinær lav ledighed. Det er således stillingsbetegnelser med rigtig gode jobmuligheder.
TABEL 2: TOP 10 LISTE OVER STILLINGER MED TVÆRGÅENDE OG STRUKTUREL MANGEL PÅ ARBEJDSKRAFT I DE 4 BESKÆFTIGELSESREGIONER
| Tværgående og strukturel mangel på arbejdskraft |
Top
10 |
Nordjylland |
Midtjylland |
Syddanmark |
Hovedstaden & Sjæl-
land |
| 1 |
Sygeplejerske |
Pædagog |
Sygeplejerske |
Sygeplejerske |
| 2 |
Lægesekretær |
It-medarbejder |
Lægesekretær |
Pædagog |
| 3 |
Pædagog |
Sygeplejerske |
Bogholder |
Programmør |
| 4 |
Speciallæge |
VVS-montør |
Elektriker |
Lægesekretær |
| 5 |
Socialpædagog |
Landbrugsmedhjælper |
Sygehuslæge |
Social- og sundhedsassistent |
| 6 |
Bioanalytiker |
Speciallæge |
Serveringsmedarbejder |
Bogholder |
| 7 |
Socialrådgiver |
Lægesekretær |
Bioanalytiker |
Fitness-instruktør |
| 8 |
Socialformidler |
It-tekniker |
Folkeskolelærer |
Softwareudvikler |
| 9 |
Operationssygeplejerske |
Programmør |
Social- og sundhedsassistent |
Speciallæge |
| 10 |
Anæstesisygeplejerske |
Revisorassistent |
Psykolog |
It-konsulent |
Kilde: www.brnordjylland.dk, www.brmidtjylland.dk, www.brsyddanmark.dk, www.brhovedstadensjaelland.dk
Tabel 2 viser, at det særligt er stillingsbetegnelser inden for social- og sundhedsvæsenet der har rigtig gode jobmuligheder på tværs af landet. Der er ligeledes flere stillingsbetegnelser inden for it-området i top 10.
Tabel 3 viser de 10 væsentligste stillinger med størst mangel på arbejdskraft i hver beskæftigelsesregion under kategorien: ”Mangel på arbejdskraft” i Arbejdsmarkedsbalancen. Denne kategori indeholder stillinger karakteriseret af rekrutteringsproblemer og en lav ledighed, og der er dermed rigtig gode jobmuligheder.
TABEL 3: TOP 10 LISTE OVER STILLINGER MED MANGEL PÅ ARBEJDSKRAFT I DE 4 BESKÆFTIGELSESREGIONER
| Mangel på arbejdskraft |
| Top10 |
Nordjylland |
Midtjylland |
Syddanmark |
Hovedstaden & Sjæl-
land |
| 1 |
Tegnsprogstolk |
Servicetekniker, rengøring
og ejendomsservice |
Staldmester |
Salgskonsulent |
| 2 |
Butiksassistent |
Elmontør |
Social- og sundheds
hjælper |
Butiksassistent |
| 3 |
Salgskonsulent |
Tjener |
Tjener |
Kok |
| 4 |
Bogholder |
Folkeskolelærer |
Salgskonsulent |
Lagerarbejder |
| 5 |
Frisør |
Salgskonsulent |
Chauffør, fragt, distribu
tion, blandet kørsel |
Pædagogmedhjælper |
| 6 |
Praktiserende læge |
Speditør |
Kok |
Social- og sundheds
hjælper |
| 7 |
Elektronikmontør |
Antennemontør |
Blikkenslager |
Børnepasser |
| 8 |
Elektronikfagtekniker |
Driftsleder, landbrug |
Frisør |
Klinikassistent |
| 9 |
Kølemontør |
Praktiserende læge |
Driftsleder, landbrug |
Isenkræmmer |
| 10 |
Logistikøkonom |
Bogholder |
Fodermester |
Blomsterbinder |
Kilde: www.brnordjylland.dk, www.brmidtjylland.dk, www.brsyddanmark.dk, www.brhovedstadensjaelland.dk
Stillingsbetegnelser med mangel på arbejdskraft er særligt inden for serviceerhverv, eksempelvis salgskonsulent og butiksassistent samt flere stillingsbetegnelser inden for social- og sundhedsvæsenet.
Tabel 4 viser de 5 væsentligste stillinger med størst mangel på arbejdskraft i hver beskæftigelsesregion under kategorien: ”Paradoksproblemer” i Arbejdsmarkedsbalancen. Denne kategori indeholder stillinger karakteriseret af rekrutteringsproblemer og en høj ledighed.
Der er således rigtig gode jobmuligheder inden for nedenstående stillingsbetegnelser.
TABEL 4: TOP 5 LISTE OVER STILLINGER MED PARADOKSPROBLEMER I DE 4 BESKÆFTIGELSESREGIONER
| Paradoksproblemer |
Top
5 |
Nordjylland |
Midtjylland |
Syddanmark |
Hovedstaden & Sjæl-
land |
| 1 |
Landbrugsmedhjælper |
|
Kvalitetsmedarbejder, design,
formgivning og grafisk arbejde |
Taxichauffør |
| 2 |
Staldmester |
|
Skrædder |
Kontorassistent |
| 3 |
Taxichauffør |
|
|
Økonomicontroller |
| 4 |
Kørelærer |
|
|
Projektleder |
| 5 |
|
|
|
Kontorfuldmægtig |
Kilde: www.brnordjylland.dk, www.brmidtjylland.dk, www.brsyddanmark.dk, www.brhovedstadensjaelland.dk
Tabellen ovenfor viser, at paradoksproblemer ikke er udpræget på det danske arbejdsmarked i 1. halvår 2009. Der er kun én region med fem stillingsbetegnelser i kategorien, nemlig Beskæftigelsesregion Hovedstaden og Sjælland. De øvrige regioner har færre stillingsbetegnelser, og i Beskæftigelsesregion Midtjylland er der slet ingen stillingsbetegnelser kategoriseret under paradoksproblemer.
Tabel 5 viser de 10 væsentligste stillinger med størst ledighed i hver beskæftigelsesregion under kategorien: ”Balance mellem udbud og efterspørgsel efter arbejdskraft” i Arbejdsmarkedsbalancen.
Denne kategori indeholder stillinger, som er karakteriseret af ingen rekrutteringsproblemer og en høj omsætning af job, og hvor der er gode jobmuligheder.
TABEL 5: TOP 10 LISTE OVER STILLINGER MED BALANCE MELLEM UDBUD OG EFTERSPØRGSEL EFTER ARBEJDSKTAFT I DE 4 BESKÆFTIGELSESREGIONER
| Balance mellem udbud og efterspørgsel efter arbejdskraft |
Top
10 |
Nordjylland |
Midtjylland |
Syddanmark |
Hovedstaden & Sjælland |
| 1 |
Rengøringsassistent |
Lagerarbejder |
Lagerarbejder |
Butiksmedhjælper |
| 2 |
Butiksmedhjælper |
Rengøringsassistent |
Pædagogmedhjælper |
Receptionist, kontor |
| 3 |
Køkkenmedhjælper |
Butiksmedhjælper |
Rengøringsassistent |
Chauffør, fragt, distribution,
blandet kørsel |
| 4 |
Fiskeindustriarbejder |
Butiksassistent |
Butiksmedhjælper |
Specialarbejder, jord og beton |
| 5 |
Tømrer |
Køkkenmedhjælper |
Køkkenmedhjælper |
Tømrer |
| 6 |
Folkeskolelærer |
Servicemedarbejder |
Butiksassistent |
Køkkenassistent |
| 7 |
Postomdeler |
Receptionist, kontor |
Kontorassistent |
Kommunikationsmedarbejder |
| 8 |
Køkkenassistent |
Truckfører |
Servicemedarbejder |
Pedelmedhjælper |
| 9 |
Kasseekspedient |
Chauffør, fragt, distribu-
tion, blandet kørsel |
Kontormedhjælper |
Bygningsmaler |
| 10 |
Tjener |
Bogholderiassistent |
Bogholderiassistent |
Tjener |
Kilde: www.brnordjylland.dk, www.brmidtjylland.dk, www.brsyddanmark.dk, www.brhovedstadensjaelland.dk
Der er gode jobmuligheder for mange stillingsbetegnelser inden for serviceerhverv, så som eksempelvis rengøringsassistent, butiksassistent og køkkenmedhjælper. Stillingsbetegnelser inden for andre brancher er dog ligeledes repræsenteret i tabellen.
Tabel 6 viser de 10 stillinger med den største ledighed i hver beskæftigelsesregion under kategorien: ”Overskud af arbejdskraft” i Arbejdsmarkedsbalancen. Denne kategori indeholder stillinger, som er karakteriseret af ingen rekrutteringsproblemer, høj ledighed og lav omsætning af job, og hvor der derfor er mindre gode jobmuligheder.
TABEL 6: TOP 10 LISTE OVER STILLINGER MED OVERSKUD AF ARBEJDSKRAFT I DE 4 BESKÆFTIGELSESREGIONER
| Overskud af arbejdskraft |
Top
10 |
Nordjylland |
Midtjylland |
Syddanmark |
Hovedstaden & Sjælland |
| 1 |
Fabriksarbejder |
Fabriksarbejder |
Fabriksarbejder |
Rengøringsassistent |
| 2 |
Pædagogmedhjælper |
Pædagogmedhjælper |
Receptionist, kontor |
Servicemedarbejder |
| 3 |
Kontorassistent |
Kontorassistent |
Pakkeriarbejder |
Køkkenmedhjælper |
| 4 |
Truckfører |
Pakkeriarbejder |
Truckfører |
Fabriksarbejder |
| 5 |
Kontormedhjælper |
Kontormedhjælper |
Gartneriarbejder |
Kontormedhjælper |
| 6 |
Specialarbejder, gart-
ner |
Akademisk medarbejder |
Specialarbejder, gartner |
Pakkeriarbejder |
| 7 |
Plejehjemsmedhjælper |
Kommunikationsmedar-
bejder |
Pedelmedhjælper |
Chauffør, budtransport,
køretøj under 3½ ton |
| 8 |
Pakkeriarbejder |
Marketingmedarbejder |
Marketingmedarbejder |
Specialarbejder, gartner |
| 9 |
Pedelmedhjælper |
HR-konsulent |
Kommunikationsmedar
bejder |
Truckfører |
| 10 |
Marketingmedarbej-
der |
Slagteriarbejder |
Klubmedarbejder |
Specialarbejder, byggeri |
Kilde: www.brnordjylland.dk, www.brmidtjylland.dk, www.brsyddanmark.dk, www.brhovedstadensjaelland.dk
Tabellen viser et billede af stillingsbetegnelser inden for meget forskellige brancher. Dog kan nævnes, at stillingsbetegnelserne fabriksarbejder, truckfører og pakkeriarbejder går igen på top 10 i alle eller mindst tre ud af fire beskæftigelsesregioner.
BESKÆFTIGELSEN FALDER
Prognose for beskæftigelsen i Danmark
Beskæftigelsen er steget uafbrudt fra 4. kvartal 2004 til 4. kvartal 2007. Der er tale om en stigning på knap 150.000 personer i perioden, jf. figur 1.
De fire beskæftigelsesregioner laver hvert halve år prognoser for udviklingen i beskæftigelsen baseret på Finansministeriets skøn for udviklingen på landsplan[¹]. De fire beskæftigelsesregioner forventer samlet set en svag stigning i beskæftigelsen fra 4. kvartal 2007 til 4. kvartal 2008 på knap 20.000 personer. Den svage stigning i beskæftigelsen på under 1 procent fra 4. kvartal 2007 til 4. kvartal 2008 er udtryk for, at der i starten af 2008 var stigende beskæftigelse, og mod slutningen vendte konjunkturerne, og beskæftigelsen faldt. Beskæftigelsen forventes at falde kraftigt frem til 4. kvartal 2010. I alt i perioden forventes beskæftigelsen at falde med knap 150.000 personer.
FIGUR 1: BESKÆFTIGELSEN I DANMARK (ANTAL PERSONER)
/Billede: FIGUR 1: BESKÆFTIGELSEN I DANMARK (ANTAL PERSONER)/
Kilde: Finansministeriet, Danmarks Statistik og beskæftigelsesregionernes egen beregninger.
Beskæftigelsen ventes at udvikle sig forskelligt fra branche til branche, jf. tabel 7 nedenfor. Fra 4. kvartal 2009 til 4. kvartal 2010 ventes især et fald i dele af indistrien samt inden for brancherne fiskeri og post og tele. I disse brancher forventes et fald i beskæftigelsen på mellem godt 8 og 7 procent.
Der er dog også brancher, der vil opleve en svag stigning i beskæftigelsen, eksempelvis råstofindvinding, sociale institutioner og sundhedsvæsen. Beskæftigelsen forventes at falde med 1,5 procent samlet set i perioden 4. kvartal 2009 til 4. kvartal 2010.
TABEL 7: BESKÆFTIGELSEN I DANMARK FORDELT PÅ BRANCHER
| BRANCHE |
FAKTISKE
TAL |
PROGNOSE |
PROCENTVIS
ÆNDRING |
| |
4. kvt. 2007 |
4. kvt. 2008 |
4. kvt. 2009 |
4. kvt. 2010 |
4. kvt. 2009-
4. kvt. 2010 |
| Landbrug, gartneri og skovbrug |
80.000 |
82.300 |
78.400 |
76.500 |
-2,5 % |
| Fiskeri |
3.000 |
3.000 |
2.700 |
2.500 |
-7,8 % |
| Råstofudvinding |
4.400 |
4.700 |
4.700 |
4.800 |
2,1 % |
| Føde-, drikke- og tobaksvareindustri |
64.100 |
65.700 |
60.800 |
57.900 |
-4,8 % |
| Tekstil- og læderindustri |
8.300 |
8.300 |
7.600 |
7.200 |
-5,6 % |
| Træ-, papir- og grafisk industri |
49.600 |
50.400 |
45.400 |
42.000 |
-7,5 % |
| Kemisk industri og plastindustri |
45.200 |
48.200 |
44.700 |
42.900 |
-4,2 % |
| Sten-, ler- og glasindustri |
15.600 |
15.800 |
14.500 |
14.100 |
-3,3 % |
| Jern- og metalindustri |
174.800 |
177.700 |
166.200 |
161.700 |
-2,7 % |
| Møbelindustri og anden industri |
23.700 |
22.800 |
19.800 |
18.100 |
-8,3 % |
| Energi- og vandforsyning |
13.100 |
14.200 |
13.500 |
13.200 |
-2,6 % |
| Bygge og anlæg |
183.700 |
189.100 |
174.000 |
168.200 |
-3,3 % |
| Autohandel, service og tankstationer |
61.400 |
63.100 |
58.700 |
56.700 |
-3,3 % |
| Engroshandel undtagen med biler |
164.200 |
171.100 |
164.300 |
163.100 |
-0,7 % |
| Detailh. og reparationsvirks. undt.biler |
206.800 |
214.000 |
205.000 |
201.600 |
-1,6 % |
| Hoteller og restauranter |
89.500 |
93.000 |
88.400 |
86.500 |
-2,1 % |
| Transport |
120.700 |
124.300 |
117.200 |
114.400 |
-2,4 % |
| Post og tele |
43.300 |
46.200 |
41.800 |
38.800 |
-7,2 % |
| Finansiering og forsikring |
80.100 |
83.700 |
79.200 |
77.800 |
-1,8 % |
| Udlejning og ejendomsformidling |
52.100 |
55.000 |
52.600 |
51.900 |
-1,4 % |
| Forretningsservice |
310.800 |
324.300 |
314.500 |
313.300 |
-0,4 % |
| Offentlig administration |
140.100 |
141.800 |
140.700 |
140.400 |
-0,2 % |
| Undervisning |
207.200 |
210.500 |
209.700 |
209.800 |
0,0 % |
| Sundhedsvæsen |
165.800 |
167.200 |
167.100 |
167.300 |
0,1 % |
| Sociale institutioner |
332.900 |
333.700 |
333.200 |
334.100 |
0,3 % |
| Foreninger, kultur og renovation |
145.000 |
148.200 |
146.500 |
146.000 |
-0,3 % |
| Uoplyst aktivitet |
12.200 |
12.100 |
12.000 |
12.100 |
0,8 % |
| I alt |
2.797.400 |
2.870.400 |
2.763.300 |
2.722.900 |
-1,5 % |
Kilde: Finansministeriet, Danmarks Statistik og beskæftigelsesregionernes beregninger
[1] Det bemærkes, at Finansministeriets prognoser i Økonomisk Redegørelse danner udgangspunkt for beskæftigelsesregionernes prognoser. Finansministeriets prognoser beskriver dog udviklingen på årsbasis på grundlag af oplysninger fra nationalregnskabet, hvorimod prognoserne i dette afsnit er baseret på RAS-tal fra Danmarks Statistik. Indikatorer for udviklingen er hentet fra Økonomisk Redegørelse.
FLERE LEDIGE I DE KOMMENDE ÅR
Prognose for ledigheden i Danmark
Ledigheden på landsplan har været aftagende frem til 3. kvartal 2008, jf. figur 2. Der er dog sket en stigning i ledigheden fra 3. kvartal 2008 til 1. kvartal 2009, og denne stigning forventes at fortsætte til 1. kvartal 2010. Der forventes et fald i ledigheden fra 1. til 2. kvartal 2010, hvilket dog kan skyldes, at ledighedsprognosen ikke er sæsonkorrigeret. Ledigheden forventes at stige med godt 43.000 personer fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010.
FIGUR 2: LEDIGHED I DANMARK (ANTAL PERSONER), IKKE SÆSONKORRIGERET
/Billede: FIGUR 2: LEDIGHED I DANMARK (ANTAL PERSONER), IKKE SÆSONKORRIGERET/
Kilde: Finansministeriet, Danmarks Statistik og beskæftigelsesregionernes beregninger.
Note: Antallet af ledige omfatter forsikrede ledige samt kontant- og starthjælpsmodtagere, der står til rådighed for arbejdsmarkedet. Aktiverede indgår ikke (jf. Danmarks statistiks definition). Tallene er ikke sæsonkorrigerede.
Tabel 8 viser, at beskæftigelsesregionerne forventer, at stigningerne i ledigheden fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010 vil omfatte alle a-kassegrupper, men at ledigheden især stiger i akasserne for selvstændige og offentligt ansatte, hvor stigningerne vil være på mellem 60 og 65 procent. Fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010 forventer regionerne, at den største procentvise stigning i ledigheden sker blandt de unge i aldersgruppen 16 til 24 år, samt at ledigheden vil stige mere blandt kvinder end mænd. Ledigheden vil samlet set i perioden stige med godt 45 procent i gennemsnit.
TABEL 8: LEDIGHED I DANMARK
| |
FAKTISKE TAL |
PROGNOSE |
PROCENTVIS
ÆNDRING |
| |
4. kvt. 2008 |
2. kvt. 2009 |
4. kvt. 2009 |
2. kvt. 2010 |
2. kvt. 2009-2. kvt. 2010 |
| A-kassegrupper |
|
|
|
|
|
| Selvstændige |
1.900 |
4.000 |
4.900 |
6.600 |
64,7 % |
| Akademikere |
4.700 |
7.100 |
9.300 |
9.900 |
39,1 % |
| Funktionærer og tjenestemænd |
3.300 |
5.300 |
6.800 |
7.900 |
48,8 % |
| Handels- og kontorfunktionærer |
4.400 |
7.700 |
9.300 |
11.600 |
51,0 % |
| Tekniske funktionærer |
2.200 |
4.300 |
5.400 |
6.400 |
47,7 % |
| Byggefag |
2.300 |
7.800 |
10.800 |
10.600 |
36,0 % |
| Metalarbejdere |
1.600 |
5.000 |
7.500 |
7.600 |
51,5 % |
| Faglig Fælles A-kasse (3F) |
10.900 |
25.300 |
30.300 |
33.600 |
32,8 % |
| Nærings- og nydelsesindustrien |
700 |
1.400 |
2.200 |
2.100 |
55,5 % |
| Offentligt ansatte |
1.900 |
2.300 |
2.800 |
3.600 |
60,6 % |
| Øvrige |
5.300 |
11.400 |
14.900 |
18.400 |
60,4 % |
| Uoplyste og ikke forsikrede |
9.400 |
13.700 |
18.900 |
20.500 |
50,0 % |
| Ledige i alt |
48.700 |
95.200 |
123.000 |
138.700 |
45,7 % |
| Aldersgrupper |
|
|
|
|
|
| 16-24 år |
5.800 |
11.200 |
15.500 |
17.300 |
54,7 % |
| 25-29 år |
6.500 |
12.300 |
16.700 |
17.800 |
44,9 % |
| 30-49 år |
24.500 |
48.000 |
61.100 |
69.200 |
44,1 % |
| 50-59 år |
10.200 |
20.500 |
25.900 |
30.100 |
46,8 % |
| 60-66 år |
1.600 |
3.300 |
3.800 |
4.400 |
33,5 % |
| Ledige i alt |
48.700 |
95.200 |
123.000 |
138.700 |
45,7 % |
| Køn |
|
|
|
|
|
| Mænd |
26.000 |
58.100 |
74.100 |
81.300 |
39,9 % |
| Kvinder |
22.700 |
37.100 |
48.900 |
57.400 |
54,7 % |
| Ledige i alt |
48.700 |
95.200 |
123.000 |
138.700 |
45,7 % |
| Ledige og aktiverede |
|
|
|
|
|
| Aktiverede |
24.800 |
30.400 |
36.400 |
40.800 |
34,0 % |
| Ledige og aktiverede i alt |
73.500 |
125.700 |
159.400 |
179.500 |
42,8 % |
Kilde: Finansministeriet, Danmarks Statistik og beskæftigelsesregionernes egne beregninger.
Note: Antallet af ledige omfatter forsikrede ledige samt kontant- og starthjælpsmodtagere, der står til rådighed for arbejdsmarkedet. Aktiverede indgår ikke (jf. Danmarks Statistiks definition). Tallene er ikke sæsonkorrigerede.
Version 1.0 April 2010 • © Arbejdsmarkedsstyrelsen.
Udgivet af Arbejdsmarkedsstyrelsen, www.ams.dk