
Resumé:
Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernes rekrutteringssituation i efteråret 2009. Undersøgelsen er foretaget i perioden september til oktober 2009.
Rekruttering – Efterår 2009: Rekruttering – Efterår 2009
Forfatter:
Udgiver: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Ansvarlig institution: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Copyright: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Anden bidragyder: Rosendahls - Schultz Grafisk (Elektronisk udgave)
Emneord: arbejdsmarkedsstyrelsen, rekruttering, 2009
Resumé:
Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernes rekrutteringssituation i efteråret 2009. Undersøgelsen er foretaget i perioden september til oktober 2009.
Sprog: dansk
Version: 1.0
ISSN (elektronisk version): 1902-1615
ISSN (trykt version): 1902-6277
URL: http://www.ams.dk/Publikationer/2009/12-01 Rekruttering efteraar 2009.aspx
Dato: 2009-12-02
Format: html; gif; jpeg; pdf; css
Inventarliste: publ_rekruttering_efteraar_2009.htm, fors.gif, s1.gif, s6.gif
Publikationen kan fås ved henvendelse til:
Arbejdsmarkedsstyrelsen
Holmens Kanal 20
Postboks 2150
DK-1016 København K
Telefon 35 28 81 00
Fax 35 36 24 11
E-mail: ams@ams.dk
Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernes rekrutteringssituation i efteråret 2009. Undersøgelsen er foretaget i perioden september til oktober 2009.
Undersøgelsens hovedkonklusioner er:
At 3 procent af landets virksomheder forgæves har forsøgt at rekruttere nye medarbejdere. 22 procent af virksomhederne har succesfuldt rekrutteret medarbejdere, mens 75 procent ikke har søgt efter nye medarbejdere.
Figur 1 Virksomhedernes rekruttering efterår 2009

At rekrutteringsproblemerne svarer til, at virksomhederne på landsplan har rekrutteret forgæves til ca. 7.000 stillinger i perioden. Det svarer til 0,2 procent af den samlede beskæftigelse i Danmark.
I den tilsvarende undersøgelse fra samme tidspunkt sidste år - efterår 2008 - var antallet af forgæves rekrutteringer på landsplan ca. 30.000 stillinger. I undersøgelsen fra efteråret 2007 var antallet ca. 66.000.
| Tabel 1 Forgæves rekrutteringer | ||
|---|---|---|
| År | Stillinger virksomhederne har rekrutteret forgæves til på landsplan |
|
| Efterår 2009 | 7.000 | |
| Efterår 2008 | 30.000 | |
| Efterår 2007 | 66.000 | |
| Kilde: Rekruttering 2.halvår 2008 og 2. halvår 2007 | ||
At ca. 1 procent af alle virksomheder har måttet opgive ordrer, fordi de har rekrutteret forgæves. Det svarer til ca. 1.300 virksomheder. For et år siden måtte ca. 3 procent af virksomhederne opgive ordrer.
At de stillingsbetegnelser, der oftest er søgt besat uden held, er pædagog, landbrugsmedhjælper og butiksassistent.
At der er flest forgæves rekrutteringer i social- og sundhedsvæsenet.
At der er flest forgæves rekrutteringer, set i forhold til branchens størrelse, i brancherne landbrug, skovbrug og fiskeri samt råstofindvinding. I de 2 brancher svarer andelen af stillinger, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves, til 0,8 procent af beskæftigelsen.
At rekrutteringsproblemerne er af nogenlunde samme omfang i de fire beskæftigelsesregioner.
Arbejdsmarkedsstyrelsens stikprøveundersøgelse er gennemført af Rambøll Management i efteråret 2009. 14.196 virksomheder har svaret på, om de har haft problemer med at rekruttere nye medarbejdere inden for de sidste to måneder. Virksomhederne repræsenterer ca. 47 procent af landets samlede beskæftigelse. Undersøgelsen er beskrevet nærmere på bagsiden.
Arbejdsgiverne har sværest ved at rekruttere pædagoger, landbrugsmedhjælpere og butiksassistenter. Alligevel er der ledige, som ikke finder job hurtigt inden for disse faggrupper.
Øverst på listen over de 30 stillingsbetegnelser, hvor der er størst mangel på arbejdskraft, står pædagoger. Det fremgår af tabel 3.
Virksomhederne har forgæves forsøgt at rekruttere ca. 340 pædagoger i efteråret 2009. Derefter følger landbrugsmedhjælpere og butiksassistenter, hvor virksomhederne forgæves har rekrutteret henholdsvis ca. 300 og 200 medarbejdere.
Også rengøringsassistenter, tjenere og taxichau?ører har virksomhederne rekrutteret forgæves efter.
På trods af, at nogle virksomheder har rekrutteringsproblemer, er der alligevel personer, som ikke finder job hurtigt. Også selvom de tilkendegiver at kunne varetage arbejdsfunktioner inden for nogle af de stillingsbetegnelser, hvor der er rekrutteringsproblemer.
I alt var ca. 74.000 personer ledige i mindst tre sammenhængende måneder i den periode, hvor undersøgelsen er gennemført. De ledige har tilkendegivet at kunne varetage i gennemsnit 3 arbejdsfunktioner.
Blandt de 30 stillinger, hvor der er størst rekrutteringsproblemer, kan ca. 780 ledige varetage et job som pædagog. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 340 stillinger på området. Tilsvarende kan ca. 520 ledige varetage et job som landbrugsmedhjælper. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 300 stillinger på området. Det fremgår af tabel 3.
Virksomhederne har også rekrutteret forgæves inden for flere af de stillingsbetegnelser, hvor der er mange ledige. Det fremgår af tabel 2.
Omkring 8.750 ledige angiver, at de kan varetage et job som lagermedarbejder. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 60 stillinger på området. Det fremgår af tabel 2.
Tilsvarende tilkendegiver ca. 6.600 ledige, at de kan varetage et job som rengøringsassistent. Samtidig har virksomhederne rekrutteret forgæves til et sådant job ca. 190 gange.
Omfanget af forgæves rekrutteringer inden for områder med mange ledige er væsentligt mindre end sidste år.
| Tabel 2 Top fem. Stillinger med høj ledighed | |||
|---|---|---|---|
| Stillingsbetegnelse | Stillinger virksomhederne har rekrutteret forgæves til |
Ledige med mere end tre måneders ledighed |
|
| Lagerarbejder | 62 | 8.749 | |
| Pædagogmedhjælper | 28 | 7.709 | |
| Rengøringsassistent | 189 | 6.594 | |
| Butiksassistent | 202 | 4.660 | |
| Butiksmedhjælper | 94 | 4.248 | |
| Kilde: RAM og CV-Banken. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. Personer med mere end tre måneders ledighed dækker over personer, der i perioden uge 28 til uge 38 2009 var arbejdsmarkedsparate og havde været ledige i minimum tre sammenhængende måneder. Kolonnen kan ikke summeres lodret, idet den samme person kan angive at kunne varetage flere forskellige typer af job. |
|||
Tabellen viser de stillingsbetegnelser, hvor der er mange ledige og antallet af stillinger, som virksomhederne har rekrutteret forgæves til inden for samme stillingsbetegnelse.
| Tabel 3 Top 30. Rekrutteringssituationen fordelt på stillingsbetegnelser | ||||
|---|---|---|---|---|
| Stillingsbetegnelse | Erhvervsgruppe | Ledige med mere end tre måneders ledighed |
Stillinger virksomhederne har rekrutteret forgæves til |
|
| Pædagog | Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde | 783 | 340 | |
| Landbrugsmedhjælper | Landbrug, skovbrug, gartneri, fiskeri og dyrepleje | 519 | 296 | |
| Butiksassistent | Salg, indkøb og markedsføring | 4.660 | 202 | |
| Rengøringsassistent | Rengøring, ejendomsservice og renovation | 6.594 | 189 | |
| Tjener | Hotel, restauration, køkken og kantine | 919 | 157 | |
| Taxichau?ør | Transport, post, lager- og maskinførerarbejde | 441 | 150 | |
| Fodermester | Landbrug, skovbrug, gartneri, fiskeri og dyrepleje | 50 | 149 | |
| Kasseekspedient | Salg, indkøb og markedsføring | 858 | 147 | |
| Sygeplejerske | Sundhed, omsorg og personlig pleje | 70 | 137 | |
| Socialpædagog | Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde | 366 | 134 | |
| Brandmand | Vagt, sikkerhed og overvågning | 51 | 121 | |
| Kok | Hotel, restauration, køkken og kantine | 409 | 120 | |
| Tømrer | Bygge og anlæg | 1.886 | 113 | |
| Speciallæge | Akademisk arbejde | 0 | 108 | |
| Gulvlægger | Bygge og anlæg | 202 | 99 | |
| Salgskonsulent | Salg, indkøb og markedsføring | 2.330 | 94 | |
| Butiksmedhjælper | Salg, indkøb og markedsføring | 4.248 | 94 | |
| Plejehjemsmedhjælper | Sundhed, omsorg og personlig pleje | 1.249 | 93 | |
| Key account manager | Salg, indkøb og markedsføring | 569 | 89 | |
| Opvasker | Hotel, restauration, køkken og kantine | 425 | 76 | |
| Frisør | Sundhed, omsorg og personlig pleje | 244 | 75 | |
| Klubpædagog | Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde | 151 | 75 | |
| IT-konsulent | IT og teleteknik | 360 | 74 | |
| Lægesekretær | Kontor, administration, regnskab og finans | 342 | 71 | |
| Revisor | Akademisk arbejde | 32 | 71 | |
| Systemudvikler | IT og teleteknik | 240 | 69 | |
| Tandlæge | Akademisk arbejde | 13 | 68 | |
| Chau?ør, fragt, distribution, blandet kørsel | Transport, post, lager- og maskinførerarbejde | 2.632 | 66 | |
| Socialrådgiver | Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde | 104 | 64 | |
| Kilde: RAM og CV-Banken. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. Personer med mere end tre måneders ledighed dækker over personer, der i perioden uge 28 til uge 38 2009 var arbejdsmarkedsparate og havde været ledige i minimum tre sammenhængende måneder. Kolonnen kan ikke summeres lodret, idet den samme person kan angive at kunne varetage flere forskellige typer af job. |
||||
Social- og sundhedsvæsenet er den branche, hvor virksomhederne har flest forgæves rekrutteringer. Landbrug, skovbrug og fiskeri har flest forgæves rekrutteringer i forhold til branchens størrelse.
Øverst på listen over brancher, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves flest gange, står social- og sundhedsvæsenet og branchen handel. I social- og sundhedsvæsenet har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 1540 stillinger, mens der er tale om ca. 1.100 stillinger i handelsbranchen. Det fremgår af tabel 5.
I branchen landbrug, skovbrug og fiskeri har virksomhederne flest rekrutteringsproblemer set i forhold til branchens størrelse. I denne branche har virksomhederne rekrutteret forgæves til omkring 650 stillinger. Det svarer til 0,8 procent af beskæftigelsen i branchen. Det fremgår af tabel 4.
Også i brancherne råstofindvinding, hotel og restaurant samt vidensservice er der mange forgæves rekrutteringer set i forhold til beskæftigelsen i brancherne. Det fremgår af tabel 4.
| Tabel 4 Rekrutteringsproblemer i forhold til antal beskæftigede | |||
|---|---|---|---|
| Branche | Andel stillinger der er søgt besat uden held i forhold til beskæftigede |
||
| 2009 | 2008 | ||
| Landbrug, skovbrug og fiskeri | 0,8% | 1,6% | |
| Råstofindvinding | 0,8% | 0,7% | |
| Hotel og restaurant | 0,6% | 2,5% | |
| Videnservice | 0,3% | 1,6% | |
| Social- og sundhedsvæsen | 0,3% | 1,0% | |
| Andre serviceydelser | 0,3% | 0,8% | |
| Bygge og anlæg | 0,2% | 1,6% | |
| Handel | 0,2% | 1,2% | |
| Transport | 0,2% | 0,6% | |
| Information og kommunikation | 0,2% | 1,9% | |
| Ejendomshandel og udlejning | 0,2% | 0,9% | |
| Rejsebureauer, rengøring og anden operationel service | 0,2% | 1,3% | |
| Kultur og fritid | 0,2% | 0,4% | |
| Industri | 0,1% | 0,7% | |
| Finansiering og forsikring | 0,1% | 0,8% | |
| Offentlig administration, forsvar og politi | 0,1% | 0,6% | |
| Undervisning | 0,1% | 0,4% | |
| Energiforsyning | 0,0% | 0,4% | |
| Vandforsyning og renovation | 0,0% | 0,3% | |
| Uoplyst | 0,6% | 2,2% | |
| Samlet | 0,2% | 1,1% | |
| Kilde: Rekruttering 2. halvår 2008 og Danmarks Statistik, RAS 2008. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. |
|||
Virksomhederne er også blevet spurgt, om den forgæves rekruttering betyder, at de har måttet sige `nej tak´ til ordrer.
24 procent af alle virksomheder, der har rekrutterret forgæves, oplyser, at mangel på arbejdskraft betyder tab af ordrer. Det svarer til 1.300 virksomheder.
I den branche, som har størst rekrutteringsproblemer i forhold til branchens størrelse, landbrug, skovbrug og fiskeri, angiver 14 procent af de virksomheder, der har rekrutteret forgæves, at de har måttet opgive ordrer på grund af manglen på medarbejdere. Det fremgår af tabel 5.
Det seneste år er rekrutteringsproblemerne blevet mindre i næsten alle brancher. Det gælder især i brancherne hotel og restaurant, information og kommunikation samt bygge og anlæg.
I branchen hotel og restaurant er andelen af stillinger, der er søgt besat uden held set i forhold til branchens beskæftigelse, faldet med 1,9 procentpoint det sidste år. I brancherne information og kommunikation samt bygge og anlæg er andelen faldet med henholdsvis 1,7 og 1,4 pocentpoint. Det fremgår af tabel 4.
I andre brancher er faldet i forgæves rekrutteringer i forhold til beskæftigelsen mere begrænset. Det gælder f.eks. i branchen råstofindvinding. Her er der sket en stigning på 0,1 procentpoint. I brancherne kultur og fritid, undervisning samt transport er faldet på mellem 0,2 og 0,4 procentpoint i forhold til sidste år. De små fald skal dog ses i lyset af lave udgangsniveauer.
| Tabel 5 Rekrutteringssituationen fordelt på brancher | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Branche | Andel virksomheder der har rekrutteret forgæves |
Andel virksomhe- der med produk- tionsbegræns- ninger ud af de virksomheder, som har rekrutteret forgæves |
Stillinger virksomhederne har rekrutteret forgæves til |
Beskæftigede i branchen |
Forgæves rekrutteringer i forhold til antal beskæftigede |
|
| Landbrug, skovbrug og fiskeri | 6% | 14% | 650 | 77.456 | 0,8% | |
| Råstofindvinding | 5% | 0% | 37 | 4.516 | 0,8% | |
| Hotel og restaurant | 5% | 16% | 540 | 92.694 | 0,6% | |
| Social- og sundhedsvæsen | 5% | 31% | 1.544 | 493.656 | 0,3% | |
| Videnservice | 4% | 23% | 494 | 146.608 | 0,3% | |
| Andre serviceydelser | 3% | 21% | 202 | 72.763 | 0,3% | |
| Handel | 3% | 22% | 1.098 | 440.860 | 0,2% | |
| Bygge og anlæg | 2% | 39% | 461 | 193.349 | 0,2% | |
| Transport | 4% | 47% | 345 | 144.365 | 0,2% | |
| Rejsebureauer, rengøring og anden operationel service | 3% | 27% | 284 | 138.612 | 0,2% | |
| Information og kommunikation | 3% | 11% | 211 | 101.776 | 0,2% | |
| Kultur og fritid | 3% | 10% | 107 | 45.803 | 0,2% | |
| Ejendomshandel og udlejning | 1% | 9% | 73 | 42.560 | 0,2% | |
| Industri | 2% | 39% | 389 | 376.434 | 0,1% | |
| Undervisning | 4% | 30% | 264 | 207.791 | 0,1% | |
| Offentlig administration, forsvar og politi | 6% | 6% | 187 | 140.804 | 0,1% | |
| Finansiering og forsikring | 1% | 3% | 91 | 87.622 | 0,1% | |
| Energiforsyning | 0% | 0% | 0 | 11.495 | 0,0% | |
| Vandforsyning og renovation | 0% | 0% | 0 | 19.039 | 0,0% | |
| Uoplyst | 5% | 0% | 76 | 12.085 | 0,6% | |
| Samlet | 3% | 24% | 7.054 | 2.850.288 | 0,2% | |
| Kilde: Danmarks Statistik, RAS 2008. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. Den samlede beskæftigelse er fratrukket 7.277 personer, som er beskæftiget i udlandet. |
||||||
I alle fire beskæftigelsesregioner har virksomhederne rekrutteret forgæves. Set i forhold til beskæftigelsen er rekrutteringsproblemerne af samme omfang i de fire regioner.
På landsplan svarer antallet af stillinger, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves, til 0,2 procent af beskæftigelsen. For et år siden svarede antallet til 1,1 procent.
Det sidste år er antallet af stillinger, der på landsplan er søgt besat uden held set i forhold til beskæftigelsen, faldet i alle fire beskæftigelsesregioner.
Faldet er størst i Beskæftigelsesregion Nordjylland og mindst i Midtjylland og Syddanmark. Det fremgår af tabel 6.
| Tabel 6 Rekrutteringsproblemer i forhold til beskæftigede | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesregion | Stillinger der er søgt besat uden held |
Stillinger der er søgt besat uden held i forhold til beskæftigede |
|||
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | ||
| Hovedstaden og Sjælland | 3.319 | 14.291 | 0,3% | 1,1% | |
| Midtjylland | 1.757 | 6.510 | 0,3% | 1,0% | |
| Nordjylland | 591 | 3.288 | 0,2% | 1,1% | |
| Syddanmark | 1.386 | 5.527 | 0,2% | 0,9% | |
| Hele landet | 7.054 | 29.616 | 0,2% | 1,1% | |
| Kilde: Rekruttering 2. halvår 2008 og Danmarks Statistik, RAS 2008. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. |
|||||
Figur 2 Brancher med største rekrutteringsproblemer i hver beskæftigelsesregion

Figuren viser, at det er forskelligt fra region til region hvilke brancher, der har størst rekrutteringsproblemer. Dog går branchen Landbrug, skovbrug og fiskeri igen i alle fire regioner.
Der er regionale forskelle på hvilke brancher, virksomhederne har sværest ved at rekruttere medarbejdere til.
I branchen landbrug, skovbrug og fiskeri er det vanskeligt for virksomhederne at rekruttere medarbejdere i alle fire beskæftigelsesregioner. Det fremgår af figur 2.
Rekrutteringsproblemerne i branchen hotel og restaurant ligger i top 3 over forgæves rekrutteringer i forhold til beskæftigelsen i tre af de fire regioner. Råstofindvinding ligger øverst på listen i både region Hovedstaden og Sjælland samt i Syddanmark.
Forskellen mellem landets beskæftigelsesregioner kan også ses i forhold til, i hvor høj grad rekrutteringsvanskelighederne medfører produktionsbegrænsninger for virksomhederne.
I Beskæftigelsesregion Hovedstaden og Sjælland angiver 26 procent af de virksomheder, som har rekutteret forgæves, at den forgæves rekruttering har betydet, at de har måttet afvise ordrer. Det er den højeste andel i landet.
I Beskæftigelsesregion Midtjylland og Syddanmark svarer 24 procent af de virksomheder, som har rekrutteret forgæves, at den forgæves rekruttering har resulteret i produktionsbegrænsninger. I region Nordjylland drejer det sig om 17 procent.
| Tabel 7 Rekrutteringssituationen fordelt på beskæftigelsesregioner. Stillinger der er rekrutteret forgæves til i antal og i procent i forhold til beskæftigede | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Branche | Hovedstaden og Sjælland |
Midtjylland | Nordjylland | Syddanmark | Landsplan | ||||||
| Antal | Procent | Antal | Procent | Antal | Procent | Antal | Procent | Antal | Procent | ||
| Landbrug, skovbrug og fiskeri | 124 | 0,8 | 218 | 0,9 | 124 | 0,9 | 184 | 0,8 | 650 | 0,8 | |
| Råstofindvinding | 12 | 1,5 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 25 | 0,9 | 37 | 0,8 | |
| Industri | 115 | 0,1 | 62 | 0,1 | 72 | 0,1 | 140 | 0,1 | 389 | 0,1 | |
| Energiforsyning | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | |
| Vandforsyning og renovation | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | |
| Bygge og anlæg | 238 | 0,3 | 96 | 0,2 | 33 | 0,2 | 93 | 0,2 | 461 | 0,2 | |
| Handel | 619 | 0,3 | 224 | 0,2 | 129 | 0,3 | 127 | 0,1 | 1.098 | 0,2 | |
| Transport | 201 | 0,3 | 35 | 0,1 | 0 | 0,0 | 109 | 0,3 | 345 | 0,2 | |
| Hotel og restaurant | 331 | 0,8 | 88 | 0,5 | 23 | 0,2 | 97 | 0,5 | 540 | 0,6 | |
| Information og kommunikation | 137 | 0,2 | 68 | 0,4 | 5 | 0,1 | 0 | 0,0 | 211 | 0,2 | |
| Finansiering og forsikring | 38 | 0,1 | 2 | 0,0 | 4 | 0,1 | 48 | 0,4 | 91 | 0,1 | |
| Ejendomshandel og udlejning | 32 | 0,1 | 0 | 0,0 | 19 | 0,5 | 22 | 0,3 | 73 | 0,2 | |
| Videnservice | 241 | 0,3 | 181 | 0,6 | 26 | 0,3 | 46 | 0,2 | 494 | 0,3 | |
| Rejsebureauer, rengøring og anden operationel service | 167 | 0,2 | 66 | 0,2 | 2 | 0,0 | 49 | 0,2 | 284 | 0,2 | |
| Offentlig administration, forsvar og politi | 59 | 0,1 | 115 | 0,5 | 4 | 0,0 | 10 | 0,0 | 187 | 0,1 | |
| Undervisning | 70 | 0,1 | 133 | 0,3 | 30 | 0,1 | 30 | 0,1 | 264 | 0,1 | |
| Social- og sundhedsvæsen | 736 | 0,3 | 363 | 0,3 | 110 | 0,2 | 335 | 0,3 | 1.544 | 0,3 | |
| Kultur og fritid | 107 | 0,5 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 107 | 0,2 | |
| Andre serviceydelser | 55 | 0,1 | 107 | 0,7 | 0 | 0,0 | 40 | 0,3 | 202 | 0,3 | |
| Uoplyst | 35 | 0,6 | 0 | 0,0 | 11 | 1,0 | 31 | 1,3 | 76 | 0,6 | |
| Samlet | 3.319 | 0,3 | 1.757 | 0,3 | 591 | 0,2 | 1.386 | 0,2 | 7.054 | 0,2 | |
| Kilde: Danmarks Statistik , RAS 2008. Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 28 til uge 43 2009. |
|||||||||||
Arbejdsmarkedsstyrelsen har i perioden fra primo september 2009 til ultimo oktober 2009 (uge 36 til 43) – via Rambøll Management – gennemført en stikprøveundersøgelse hvor 14.196 virksomheder i Danmark har svaret. Virksomhederne har responderet enten via internettet eller via telefoninterviews. De virksomheder, som indgår i undersøgelsen, beskæftiger ca. 47 procent af den samlede beskæftigelse på det danske arbejdsmarked.
Det primære formål med undersøgelsen er at give et øjebliksbillede af rekrutteringssituationen på det danske arbejdsmarked. Undersøgelsens resultater kan bruges som en indikator for omfanget og karakteren af manglen på arbejdskraft i Danmark.
Resultaterne indgår som et vigtigt element i beskæftigelsesregionernes arbejdsmarkedsbalancer.
I undersøgelsen er virksomhederne blevet spurgt om følgende: (1) Hvorvidt de inden for de seneste to måneder forgæves har forsøgt at rekruttere nye medarbejdere, (2) hvor mange personer det drejer sig om, (3) om den forgæves rekruttering har betydet, at de har opgivet ordrer eller aktiviteter i de to måneder.
I alt blev 20.115 virksomheder inviteret til at deltage i undersøgelsen. Heraf har 14.196 virksomheder besvaret undersøgelsen. Det giver en svarprocent på 71.
De inviterede virksomheder er udvalgt i overensstemmelse med en stratificeret stikprøveplan, hvor udvælgelseskriterierne er region, branche og antal ansatte. Stikprøveundersøgelsens resultater er skaleret op for at være dækkende for hele arbejdsmarkedet i Danmark. Det betyder, at fordelingen af virksomheder efter branche, størrelse og beskæftigelsesregion i undersøgelsen svarer til fordelingen i den samlede population.
Der er en statistisk usikkerhed i forbindelse med opskaleringen af antallet af forgæves rekrutteringer. Denne usikkerhed betyder, at det samlede antal forgæves rekrutteringer med 80 procents sandsynlighed ligger i intervallet 7.000 +/- 500.
De anvendte beskæftigelsesoplysninger i publikationen er baseret på de seneste tal fra Danmarks Statistiks registerbaserede arbejdsstyrkestatistik (RAS) 2008.
De anvendte ledighedstal er opgjort som personer med mere end tre måneders sammenhængende ledighed. For uddybende information om metoden henvises til notater om arbejdskraftsreserven på www. jobindsats.dk.
Publikationen anvender den nye brancheklassifikation ’Dansk Branchekode 2007’ (DB07). For mere information henvises til Danmarks statistik www.dst.dk.
Version 1.0 December 2009 • © Arbejdsmarkedsstyrelsen.
Udgivet af Arbejdsmarkedsstyrelsen, www.ams.dk