Rekruttering på det danske arbejdsmarked 1. halvår 2009

Publikationens forside

Resumé: Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernesrekrutteringssituation i foråret 2009.


Kolofon

Titel: Rekruttering på det danske arbejdsmarked 1. halvår 2009
Forfatter: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Udgiver: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Ansvarlig institution: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Copyright: Arbejdsmarkedsstyrelsen
Anden bidragyder: Rosendahls Schultz-Grafisk (Web),
Emneord: Rekruttering, Arbejdsmarkedsstyrelsen, virksomheder

Resumé:
Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernesrekrutteringssituation i foråret 2009.

Sprog: dansk
Version: 1.0
URL: http://www.ams.dk/
Dato: 2009-06-03
Format: html; gif; jpeg; pdf; css
Inventarliste: pub312.htm, ams.css, get_adobe_reader.gif, s01.gif, s06.gif


Publikationen kan fås ved henvendelse til:
Arbejdsmarkedsstyrelsen
Holmens Kanal 20
Postboks 2150
DK-1016 København K
Telefon 35 28 81 00
Fax 35 36 24 11
E-mail: ams@ams.dk

Rekruttering 1. halvår 2009

Virksomhederne kan lettere rekruttere

Arbejdsmarkedsstyrelsen har undersøgt virksomhedernes rekrutteringssituation i 1. halvår af 2009.

Undersøgelsens hovedkonklusioner er:

At 3 procent af landets virksomheder forgæves har forsøgt at rekruttere nye medarbejdere. 20 procent af virksomhederne har fundet nye medarbejdere, mens 77 procent ikke har søgt efter nye medarbejdere.

Figur 1 Virksomhedernes rekruttering 1. halvår 2009

Figur 1 Virksomhedernes rekruttering 1. halvår 2009

At rekrutteringsproblemerne svarer til, at virksomhederne på landsplan har rekrutteret forgæves til ca. 8.000 stillinger i perioden december 2008 til april 2009. Det svarer til 0,3 procent af den samlede beskæftigelse i Danmark.

I den tilsvarende undersøgelse fra samme tidspunkt sidste år - 1. halvår 2008 - var antallet af forgæves rekrutteringer på landsplan ca. 39.000 stillinger. I undersøgelsen fra 1. halvår 2007 var antallet ca. 58.000.

At ca. 1 procent af alle virksomheder har måttet opgive ordrer, fordi de har rekrutteret forgæves. Det svarer til ca. 1.100 virksomheder. For et år siden måtte ca. 4 procent af virksomhederne opgive ordrer.

  Tabel 1: Forgæves rekrutteringer
  År Stillinger virksomhederne har rekrutteret forgæves til på landsplan
1. halvår 2009 8.000
1. halvår 2008 39.000
1. halvår 2007 58.000
Kilde: Rekruttering 1. halvår 2007 og 1. halvår 2008

At de stillingsbetegnelser, der oftest er søgt besat uden held, er sygeplejerske, pædagog og lægesekretær.

At der er flest forgæves rekrutteringer, set i forhold til branchens størrelse, i brancherne råstofindvinding samt sundhed og socialvæsen. Andelen af stillinger, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves, svarer til 1,0 procent af beskæftigelsen i branchen råstofudvinding og 0,6 procent i sundhed og socialvæsenet.

At rekrutteringsproblemerne er af nogenlunde samme omfang i de fire beskæftigelsesregioner.

Arbejdsmarkedsstyrelsens stikprøveundersøgelse er gennemført af Rambøll Management i 1. halvår 2009. 14.112 virksomheder har svaret på, om de har haft problemer med at rekruttere nye medarbejdere inden for de sidste to måneder. Virksomhederne repræsenterer ca. 51 procent af landets samlede beskæftigelse. Undersøgelsen er beskrevet nærmere på bagsiden.

Størst mangel på sygeplejersker, pædagoger og lægesekretærer

Arbejdsgiverne har sværest ved at rekruttere sygeplejersker, pædagoger og lægesekretærer. Alligevel er der ledige, som ikke finder job hurtigt inden for disse faggrupper.

Øverst på listen over de 30 stillingsbetegnelser, hvor der er størst mangel på arbejdskraft, står sygeplejersker. Det fremgår af tabel 3.

Virksomhederne har forgæves forsøgt at rekruttere ca. 560 sygeplejersker fra ultimo december 2008 til primo april 2009. Derefter følger pædagoger og lægesekretærer, hvor virksomhederne forgæves har rekrutteret henholdsvis ca. 420 og 330 medarbejdere.

Også bogholdere, taxichauffører og programmører har virksomhederne rekrutteret forgæves efter.

På trods af, at nogle virksomheder har rekrutteringsproblemer, er der alligevel personer, som ikke finder job hurtigt. Også selvom de tilkendegiver at kunne varetage arbejdsfunktioner inden for nogle af de stillingsbetegnelser, hvor der er rekrutteringsproblemer.

I alt var ca. 55.600 personer ledige i mindst tre sammenhængende måneder i den periode, hvor undersøgelsen er gennemført. De ledige har tilkendegivet at kunne varetage i gennemsnit godt 2 arbejdsfunktioner.

Blandt de 30 stillinger, hvor der er størst rekrutteringsproblemer, kan ca. 630 ledige varetage et job som pædagog. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 420 stillinger på området. Tilsvarende kan ca. 260 ledige varetage et job som lægesekretær. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 330 stillinger på området. Det fremgår af tabel 3.

Virksomhederne har også rekrutteret forgæves inden for flere af de stillingsbetegnelser, hvor der er mange ledige. Det fremgår af tabel 2.

Omkring 6.200 ledige angiver, at de kan varetage et job som pædagogmedhjælper. Alligevel har virksomhederne rekrutteret forgæves til ca. 80 stillinger på området.

Tilsvarende tilkendegiver ca. 6.000 ledige, at de kan varetage et job som lagerarbejder. Samtidig har virksomhederne rekrutteret forgæves til stillingsbetegnelsen ca. 60 gange.

Omfanget af forgæves rekrutteringer inden for områder med mange ledige er væsentligt mindre end sidste år.

  Tabel 2: Top fem. Stillinger med stor ledighed
  Stillingsbetegnelse Stillinger
virksomhederne
har
rekrutteret
forgæves til
Ledige med
mere end tre
måneders
ledighed
Pædagogmedhjælper 81 6.239
Lagerarbejder 55 5.975
Rengøringsassistent 41 5.603
Butiksmedhjælper 44 3.534
Butiksassistent 121 3.248
Kilde: RAM og CV-Banken.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009. Personer med mere end tre måneders ledighed dækker over personer, der i perioden uge 51 2008 til uge 13 2009 var arbejdsmarkedsparate og havde været ledige i minimum tre sammenhængende måneder. Kolonnen kan ikke summeres lodret, idet den samme person kan angive at kunne varetage flere forskellige typer af job.

Tabellen viser de stillingsbetegnelser, hvor der er mange ledige og antallet af stillinger, som virksomhederne har rekrutteret forgæves til inden for samme stillingsbetegnelse.

  Tabel 3: Top 30. Rekrutteringssituationen fordelt på stillingsbetegnelser
  Stillingsbetegnelse Erhvervsgruppe Ledige
med mere end
tre måneders
ledighed
Stillinger
virksomhederne
har rekrutteret
forgæves til
Sygeplejerske Sundhed, omsorg og personlig pleje 57 564
Pædagog Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde 624 423
Lægesekretær Kontor, administration, regnskab og finans 258 334
Bogholder Kontor, administration, regnskab og finans 256 209
Taxichauffør Transport, post, lager- og maskinførerarbejde 318 194
Programmør IT og teleteknik 183 189
Salgskonsulent Salg, indkøb og markedsføring 1.320 174
Speciallæge Akademisk arbejde 3 161
Landbrugsmedhjælper Landbrug, skovbrug, gartneri, fiskeri og dyrepleje 346 153
Social- og sundhedsassistent Sundhed, omsorg og personlig pleje 239 150
Elektriker Bygge og anlæg 177 148
Staldmester Landbrug, skovbrug, gartneri, fiskeri og dyrepleje 46 124
Butiksassistent Salg, indkøb og markedsføring 3.248 121
Kok Hotel, restauration, køkken, kantine 312 115
Sygehuslæge Akademisk arbejde 11 111
IT-medarbejder IT og teleteknik 376 111
Social- og sundhedshjælper Sundhed, omsorg og personlig pleje 1.574 99
Folkeskolelærer Undervisning og vejledning 644 84
Pædagogmedhjælper Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde 6.239 81
VVS-montør Bygge og anlæg 68 79
Bioanalytiker Sundhed, omsorg og personlig pleje 35 78
Bartender Hotel, restauration, køkken, kantine 317 76
Fitness-instruktør Medie, kultur, turisme, idræt og underholdning 47 73
Overlæge Akademisk arbejde 0 73
Softwareudvikler IT og teleteknik 125 73
Kontorassistent Kontor, administration, regnskab og finans 3.080 70
Socialrådgiver Pædagogisk, socialt og kirkeligt arbejde 88 70
IT-konsulent IT og teleteknik 232 65
Klinikassistent Sundhed, omsorg og personlig pleje 229 62
Kilde: RAM og CV-Banken.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009. Personer med mere end tre måneders ledighed dækker over personer, der i perioden uge 51 2008 til uge 13 2009 var arbejdsmarkedsparate og havde været ledige i minimum tre sammenhængende måneder. Kolonnen kan ikke summeres lodret, idet den samme person kan angive at kunne varetage flere forskellige typer af job.

Størst rekrutteringsproblem i social og sundhedsvæsenet

Social og sundhedsvæsenet er den branche, hvor virksomhederne har flest forgæves rekrutteringer. Branchen råstofindvinding har flest forgæves rekrutteringer i forhold til branchens størrelse.

Der er flest forgæves rekrutteringer i branchen sundhed og socialvæsen, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves til ca. 2.800 stillinger. Det fremgår af tabel 5.

Øverst på listen over brancher, hvor virksomhederne har flest rekrutteringsproblemer i forhold til branchens størrelse, står råstofindvinding. I denne branche har virksomhederne rekrutteret forgæves til omkring 40 stillinger. Det svarer til 1 procent af beskæftigelsen i branchen.

  Tabel 4: Rekrutteringsproblemer i forhold til antal beskæftigede
  Branche Andel stillinger der er
søgt besat uden held i
forhold til beskæftigede
2009 2008
Råstofindvinding 1,0% 2,3%
Sundhed og socialvæsen 0,6% 1,3%
Information og kommunikation 0,6% 2,0%
Landbrug, skovbrug og fiskeri 0,6% 1,7%
Videnservice 0,4% 2,4%
Hotel og restaurant 0,4% 2,7%
Bygge og anlæg 0,3% 2,1%
Finansiering og forsikring 0,3% 1,2%
Kultur og fritid 0,3% 0,6%
Ejendomshandel og udlejning 0,3% 1,9%
Handel 0,2% 1,6%
Transport 0,2% 1,2%
Offentlig administration, forsvar og politi 0,2% 0,5%
Andre serviceydelser 0,2% 0,9%
Energiforsyning 0,2% 0,7%
Industri 0,1% 1,0%
Rejsebureauer, rengøring og anden operationel service 0,1% 1,4%
Undervisning 0,1% 0,3%
Vandforsyning og renovation 0,0% 0,3%
Uoplyst 0,1% 4,0%
Samlet 0,3% 1,4%
Kilde: Rekruttering 1. halvår 2008 og Danmarks Statistik, RAS 2008.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009.

Også i brancherne sundhed og socialvæsen, information og kommunikation samt landbrug, skovbrug og fiskeri er der mange forgæves rekrutteringer set i forhold til beskæftigelsen i brancherne. Det fremgår af tabel 4.

Produktionsbegrænsninger

Virksomhederne er også blevet spurgt, om den forgæves rekruttering betyder, at de har måttet sige `nej tak´ til ordrer.

22 procent af alle virksomheder, der har rekrutterret forgæves, oplyser, at mangel på arbejdskraft betyder tab af ordrer. Det svarer til 1.100 virksomheder.

I den branche, som har størst rekrutteringsproblemer i forhold til branchens størrelse, råstofindvinding, angiver 50 procent af de virksomheder, der har rekrutteret forgæves, at de har måttet opgive ordrer på grund af manglen på medarbejdere. Det fremgår af tabel 5.

Rekrutteringsproblemerne er blevet mindre

Det seneste år er rekrutteringsproblemerne blevet mindre i alle brancher. Det gælder især i brancherne videnservice, hotel og restaurant samt bygge og anlæg.

I branchen hotel og restaurant er andelen af stillinger, der er søgt besat uden held set i forhold til branchens beskæftigelse, faldet med 2,3 procentpoint det sidste år. I videnservicebranchen og bygge og anlæg er andelen faldet med henholdsvis 2,0 og 1,9 pocentpoint. Det fremgår af tabel 4.

I andre brancher er faldet i forgæves rekrutteringer i forhold til beskæftigelsen mere begrænset. Det gælder f.eks. brancherne undervisning samt offentlig administration, forsvar og politi. Her er faldet på mellem 0,2 og 0,3 procentpoint i forhold til sidste år. De små fald skal dog ses i lyset af lave udgangsniveauer.

  Tabel 5: Rekrutteringssituationen fordelt på brancher
  Branche Andel virksomheder
der har rekruttere forgæves
Andel virksomheder
med produktions-
begrænsninger ud af de virksomheder, som
har rekrutteret
forgæves
Stillinger virksomhederne har rekrutteret
forgæves til
Beskæftigede
i branchen
Forgæves
rekrutteringer i
forhold til antal beskæftigede
Råstofindvinding 2% 50% 43 4.516 1,0%
Sundhed og socialvæsen 7% 23% 2.823 493.656 0,6%
Information og kommunikation 6% 26% 572 101.776 0,6%
Landbrug, skovbrug og fiskeri 4% 20% 457 77.456 0,6%
Videnservice 4% 27% 513 146.608 0,4%
Hotel og restaurant 4% 11% 407 92.694 0,4%
Bygge og anlæg 2% 16% 495 193.349 0,3%
Finansiering og forsikring 2% 18% 225 87.622 0,3%
Kultur og fritid 4% 0% 135 45.803 0,3%
Ejendomshandel og udlejning 1% 20% 129 42.560 0,3%
Handel 2% 25% 1.044 440.860 0,2%
Transport 3% 44% 337 144.365 0,2%
Offentlig administration, forsvar og politi 5% 18% 216 140.804 0,2%
Andre serviceydelser 3% 27% 181 72.763 0,2%
Energiforsyning 6% 0% 18 11.495 0,2%
Industri 2% 11% 275 376.434 0,1%
Undervisning 7% 11% 267 207.791 0,1%
Rejsebureauer, rengøring og
anden operationel service
2% 26% 173 138.612 0,1%
Vandforsyning og renovation 0% 0% 0 19.039 0,0%
Uoplyst 1% 91% 11 12.085 0,1%
Samlet 3% 22% 8.320 2.850.288 0,3%
Kilde: Danmarks Statistik, RAS 2008.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009. Den samlede beskæftigelses er fratrukket 7.277 personer, som er beskæftiget i udlandet.

Mindre rekrutteringsproblemer over hele landet

I alle fire beskæftigelsesregioner har virksomhederne rekrutteret forgæves. Set i forhold til beskæftigelsen er rekrutteringsproblemerne af sammeomfang i de fire regioner.

På landsplan svarer antallet af stillinger, hvor virksomhederne har rekrutteret forgæves, til 0,3 procent af beskæftigelsen. For et år siden svarede antallet til 1,4 procent.

Det sidste år er antallet af stillinger, der på landsplan er søgt besat uden held set i forhold til beskæftigelsen, faldet i alle fire beskæftigelsesregioner.

Faldet er størst i Beskæftigelsesregion Hovedstaden og Sjælland og mindst i Midtjylland og Syddanmark. Forskellen skyldes forskellige udgangsniveauer. Det fremgår af tabel 6.

  Tabel 6: Rekrutteringsproblemer i forhold til beskæftigede
  Beskæftigelses-
region
Stillinger der er søgt besat
uden held
Stillinger der er søgt besat
uden held i forhold til
beskæftigede
  2009 2008 2009 2008
Hovedstaden
og Sjælland
3.729 20.138 0,3% 1,6%
Midtjylland 1.701 7.739 0,3% 1,2%
Nordjylland 797 4.133 0,3% 1,4%
Syddanmark 2.094 7.174 0,3% 1,2%
Hele landet 8.320 39.185 0,3% 1,4%
Kilde: Rekruttering 1. halvår 2008 og Danmarks Statistik, RAS 2008.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009.

Rekrutteringsproblemer i forskellige brancher

Der er regionale forskelle på, hvilke brancher virksomhederne har sværest ved at rekruttere medarbejdere til.

I branchen landbrug, skovbrug og fiskeri er det vanskeligt for virksomhederne at rekruttere medarbejdere i tre af de fire beskæftigelsesregioner. Det fremgår af figur 2.

Figur 2: Brancher med største rekrutteringsproblemer i hver beskæftigelsesregion

Figur 2: Brancher med største rekrutteringsproblemer i hver beskæftigelsesregion

Figuren viser, at det er forskelligt fra region til region hvilke brancher, der har størst rekrutteringsproblemer. Dog går branchen Landbrug, skovbrug og fiskeri igen i tre af de fire regioner.

Rekrutteringsproblemerne i brancherne sundhed og socialvæsen samt information og kommunikation ligger i toppen over forgæves rekrutteringer i forhold til beskæftigelsen i to af de fire regioner.

Produktionsbegrænsninger

Forskellen mellem landets beskæftigelsesregioner kan også ses i forhold til, i hvor høj grad rekrutteringsvanskelighederne medfører produktionsbegrænsninger for virksomhederne.

I Beskæftigelsesregion Hovedstaden og Sjælland angiver 27 procent af de virksomheder, som har rekutteret forgæves, at den forgæves rekruttering har betydet, at de har måttet afvise ordrer. Det er den højeste andel i landet.

I Beskæftigelsesregion Nordjylland svarer 22 procent af de virksomheder, som har rekrutteret forgæves, at den forgæves rekruttering har resulteret i produktionsbegrænsninger. I region Midtjylland og Syddanmark drejer det sig om henholdsvis 18 og 17 procent.

  Tabel 7: Rekrutteringssituationen fordelt på beskæftigelsesregioner. Stillinger der er rekrutteret forgæves til i antal og i procent i forhold til beskæftigede
  Branche Hovedstaden
og Sjælland
Midtjylland Nordjylland Syddanmark Landsplan
  Antal Procent Antal Procent Antal Procent Antal Procent Antal Procent
Landbrug, skovbrug og fiskeri 28 0,2 170 0,7 68 0,5 191 0,8 457 0,6
Råstofindvinding 43 5,4 0 0,0 0 0,0 0 0,0 43 1,0
Industri 68 0,1 30 0,0 39 0,1 138 0,1 275 0,1
Energiforsyning 18 0,4 0 0,0 0 0,0 0 0,0 18 0,2
Vandforsyning og renovation 0 0,0 0 0,0 0 0,0 0 0,0 0 0,0
Bygge og anlæg 85 0,1 251 0,6 37 0,2 122 0,3 495 0,3
Handel 452 0,2 163 0,2 147 0,3 282 0,3 1.044 0,2
Transport 193 0,3 26 0,1 48 0,4 70 0,2 337 0,2
Hotel og restaurant 190 0,4 42 0,2 18 0,2 157 0,8 407 0,4
Information og kommunikation 384 0,6 58 0,3 25 0,4 105 1,0 572 0,6
Finansiering og forsikring 119 0,2 25 0,2 13 0,2 67 0,6 225 0,3
Ejendomshandel og udlejning 49 0,2 73 0,8 0 0,0 8 0,1 129 0,3
Videnservice 302 0,4 96 0,3 24 0,2 92 0,4 513 0,4
Rejsebureauer, rengøring og anden operationel service 0 0,0 79 0,3 16 0,1 78 0,3 173 0,1
Offentlig administration, forsvar og politi 91 0,1 43 0,2 20 0,1 61 0,2 216 0,2
Undervisning 117 0,1 60 0,1 29 0,1 60 0,1 267 0,1
Sundhed og socialvæsen 1.434 0,6 543 0,5 278 0,5 569 0,6 2.823 0,6
Kultur og fritid 75 0,3 25 0,3 18 0,5 17 0,2 135 0,3
Andre serviceydelser 70 0,2 18 0,1 18 0,3 76 0,6 181 0,2
Uoplyst 10 0,2 0 0,0 0 0,0 1 0,0 11 0,1
Samlet 3.729 0,3 1.701 0,3 797 0,3 2.094 0,3 8.320 0,3
Kilde: Danmarks Statistik , RAS 2008.
Note: Stillingerne er søgt besat uden held i perioden uge 51 2008 til uge 15 2009.

Om undersøgelsen

Arbejdsmarkedsstyrelsen har i perioden fra medio februar 2009 til medio april 2009 (uge 7 til 15) – via Rambøll Management – gennemført en stikprøveundersøgelse hvor 14.112 virksomheder i Danmark har svaret. Virksomhederne har responderet enten via internettet eller via telefoninterviews. De virksomheder, som indgår i undersøgelsen, beskæftiger ca. 51 procent af den samlede beskæftigelse på det danske arbejdsmarked.

Det primære formål med undersøgelsen er at give et øjebliksbillede af rekrutteringssituationen på det danske arbejdsmarked. Undersøgelsens resultater kan bruges som en indikator for omfanget og karakteren af manglen på arbejdskraft i Danmark.

Resultaterne indgår som et vigtigt element i beskæftigelsesregionernes arbejdsmarkedsbalancer.

I undersøgelsen er virksomhederne blevet spurgt om følgende: (1) Hvorvidt de inden for de seneste to måneder forgæves har forsøgt at rekruttere nye medarbejdere, (2) hvor mange personer det drejer sig om, (3) om den forgæves rekruttering har betydet, at de har opgivet ordrer eller aktiviteter i de to måneder.

Stikprøven

I alt blev 20.316 virksomheder inviteret til at deltage i undersøgelsen. Heraf har 14.112 virksomheder besvaret undersøgelsen. Det giver en svarprocent på 70.

De inviterede virksomheder er udvalgt i overensstemmelse med en stratificeret stikprøveplan, hvor udvælgelseskriterierne er region, branche og antal ansatte. Stikprøveundersøgelsens resultater er skaleret op for at være dækkende for hele arbejdsmarkedet i Danmark. Det betyder, at fordelingen af virksomheder efter branche, størrelse og beskæftigelsesregion i undersøgelsen svarer til fordelingen i den samlede population.

Usikkerhed i undersøgelsen

Der er en statistisk usikkerhed i forbindelse med opskaleringen af antallet af forgæves rekrutteringer. Denne usikkerhed betyder, at det samlede antal forgæves rekrutteringer med 80 procents sandsynlighed ligger i intervallet 8.000 +/- 700.

Beskæftigelsestal

De anvendte beskæftigelsesoplysninger i publikationen er baseret på de seneste tal fra Danmarks Statistiks registerbaserede arbejdsstyrkestatistik (RAS) 2008.

Ledighedstal

De anvendte ledighedstal er opgjort som personer med mere end tre måneders sammenhængende ledighed. For uddybende information om metoden henvises til notater om arbejdskraftsreserven på www. jobindsats.dk.

Brancheklassifikation

Publikationen anvender den nye brancheklassifikation ’Dansk Branchekode 2007’ (DB07). For mere information henvises til Danmarks statistik www.dst.dk.

 

Version 1.0 Januar 2010 • © Arbejdsmarkedsstyrelsen.
Udgivet af Arbejdsmarkedsstyrelsen, www.ams.dk