De regionale arbejdsmarkedsbalancer
23. juni 2010
Arbejdsmarkedsbalancen, der viser jobmulighederne på det danske arbejdsmarked, offentliggøres halvårligt, er senest offentliggjort ved udgangen af december 2009.
Arbejdsmarkedsbalancens udsagn om jobmulighederne bygger på en række statistiske data, herunder data for beskæftigelse og omfanget af jobåbninger for de forskellige stillingsbetegnelser. Data for beskæftigelse og jobåbninger kommer fra Danmarks Statistik.
Danmarks Statistik er i øjeblikket i gang med at omlægge en del af deres statistik for arbejdsmarkedet, herunder også data for beskæftigelse og jobåbninger. Danmarks Statistik har derfor ikke haft mulighed for at levere det data, der belyser beskæftigelsen for de forskellige stillingsbetegnelser i Arbejdsmarkedsbalancen, til brug for en ny balance.
Derfor har Arbejdsmarkedsstyrelsen og Beskæftigelsesregionerne besluttet at fastholde den nuværende Arbejdsmarkedsbalance i efteråret 2010.
Fastholdelse af den nuværende Arbejdsmarkedsbalance har en række administrative konsekvenser for beskæftigelsesindsatsen i efteråret 2010:
- Vejledning i jobcentre, a-kasser og hos andre aktører i fht. de lediges jobsøgning og CV-udarbejdelse vil ske på baggrund af den nuværende balance.
- CV-godkendelser i a-kasser og jobcentre vil ske på baggrund af den nuværende balance.
- De aktive tilbud, der gives i jobcentrene skal målrettes områ-der med gode jobmuligheder på baggrund af den nuværende balance.
- Positivlisten, der viser de uddannelser, der kan tilbydes under voksenlærlingeordningen 2. halvår 2010, forbliver uændret i fht. 1.halvår 2010.
Derudover ligger den nuværende balance til grund for Integrationsministeriets administration af Jobkortordningen, der fortsat vil ske på baggrund af den eksisterende balance.
Arbejdsmarkedsstyrelsen vil udarbejde en ny Arbejdsmarkedsbalance, der offentliggøres ultimo december 2010 til brug for foråret 2011.